5 sposobów, jak pozbyć się stresu przed wystąpieniami publicznymi

17 sierpnia, 2022

5 sposobów, jak pozbyć się stresu przed wystąpieniem publicznym

Trema! Stres! Każdy się stresuje. Aktorzy, prezenterzy, politycy. Występowanie publiczne […]

Trema! Stres!

Każdy się stresuje. Aktorzy, prezenterzy, politycy. Występowanie publiczne jest proste – dopóki sami nie zaczniemy występować.

Dziś damy Ci pierwszych 5 rad jak się pozbyć stresu – reszta już niedługo :) 

W mózgu masz zainstalowany pierwotny system wczesnego ostrzegania. To dobrze, alarmuje Cię, gdy zbliża się niebezpieczeństwo i daje szanse na przeżycie. Właśnie, na przeżycie! Dla Twojego pierwotnego mózgu nie istnieje stres związany z wystąpieniami publicznymi. Według niego, jeśli się denerwujesz to zagrożone jest Twoje życie lub zdrowie. Ciało reaguje odpowiednio do określone okoliczności, ma walczyć lub uciekać. Serce szybciej bije, by dostarczyć więcej krwi do mięśni. Aktywacja układu nerwowego prowadzi do tego, że trzęsą Ci się ręce i nogi.  Całe ciało przygotowuje się do działania, a Ty… stoisz na scenie.

Zatem co robić, aby pozbyć się stresu związanego z wystąpieniami publicznymi?

Zapoznaj się z naszymi radami i zacznij z nim skutecznie walczyć!

  1. Powtarzaj doświadczenie stresu

Ćwicz i oswajaj się ze stresorem, w tym wypadku z wystąpieniami. Staraj się przemawiać jak najczęściej. Nie ważna jest okazja i jak duża jest publiczność, po prostu mów. Zgłaszaj się na ochotnika choćby do przeczytania regulaminu, nie unikaj, gdy ktoś poprosi Cię o zastępstwo przy poprowadzeniu zebrania, oswajaj tremę,
jak treser. Będzie to dobry trening przed właściwym wystąpieniem. Możesz wykorzystać także spotkania ze znajomymi, podczas których zaczniesz częściej zabierać publicznie głos. Oswajanie stresu w bezpiecznych warunkach to najlepszy wstęp.

  1. Przećwicz wielokrotnie swoją prezentację

Wygłaszaj ją przy każdej okazji, w czasie jazdy samochodem, podczas mycia naczyń i pod prysznicem. Nie trzymaj się ściśle przygotowanej treści i zdań, gdyż całość zacznie wyglądać sztucznie. Staraj się mówić naturalnie, nie ucz się całości na pamięć. Zamiast tego, przygotuj sobie ogólny plan wystąpienia, wybierz najważniejsze punkty, które będą stanowiły mapę Twojej prelekcji.
I bardzo ważne – przez cały czas staraj się wyobrażać sobie to o czym mówisz. Sprawi to, że szybko zapamiętasz to co chcesz przekazać, a całość będzie wyglądała jeszcze bardziej naturalnie.

Powtarzając sprawdź:

  • które momenty przemówienia są dla Ciebie najtrudniejsze do zapamiętania. Nie staraj się na siłę powiedzieć czegoś tymi samymi słowami, mimo że masz
    z tym duży problem. Zamiast tego zmień treść lub wspomnij o tym elemencie w innym punkcie swojego wystąpienia
  • przy których nowych wątkach się gubisz, zbuduj w myślach „mosty skojarzeń”
  • ile czasu zajmuje wygłoszenie napisanego tekstu. Z doświadczenia wiemy, że większość z nas źle szacuje, ile czasu zajmie wypowiedzenie treści pisanej – wydaje nam się, że będziemy mówić znacznie krócej

 

Teraz będziesz pewien, że jesteś dobrze przygotowany – jeden powód do stresu mniej.

I bardzo ważne – poczucie pewności siebie na scenie, wzmacnia dobra znajomość tematu. Jeśli nie będziesz znał dobrze treści swojej prelekcji, a poruszane przez Ciebie tematy będą Ci obce – nie uda Ci się skutecznie opanować stresu. Cały czas w Twojej głowie będą rodziły się myśli „A co, jeśli ktoś mnie o coś zapyta?”
„Co, jeśli nie będę umiał/ umiała odpowiedzieć i źle wypadnę”.
Dlatego zawsze staraj się możliwie najlepiej przygotować się do prezentowanych przez Ciebie zagadnień.

  1. Zaproś rodzinę lub znajomych

Poproś, aby ktoś, do kogo masz zaufanie Cię wysłuchał, powiedział jakie elementy wystąpienia wzbudziły pozytywne reakcje, a nad czym jeszcze powinieneś popracować. To dobry moment by zorientować się czy to co przygotowałeś jest zrozumiałe dla innych, czy zaplanowane żarty śmieszą również innych, a także czy dobrze oszacowałeś czas swojego wystąpienia. Uwierz – nie ma nic gorszego niż moment, w którym ściągają Cię ze sceny w połowie prezentacji, bo czeka już kolejny prelegent.

Przygotuj się, że na sali nie będzie panował pełen ład i porządek. Ludzie mogą rozmawiać, wchodzić i wychodzić. Postaraj się zasymulować sobie te sytuacje. Przeprowadź próbę w możliwe najmniej korzystnych warunkach. Jeśli ćwiczysz sam włącz telewizor lub radio i mów, nie zwracając uwagi na otaczające rozpraszacze.

  1. Przygotuj się na pytania

O sile prelegenta świadczy to w jaki sposób będzie w stanie reagować na ewentualne pytania publiczności. Przygotuj się na nie. Zastanów się o co mogą Cię zapytać. Poproś swoją grupę wsparcia by wskazała nasuwające się im pytania. Zapewne podobne nasuną się i Twoim słuchaczom. Podczas próby, niech pytania padają po lub w trakcie prezentacji a Ty staraj się natychmiast na nie odpowiedzieć. Zanotuj wszystkie pytania i dopracuj odpowiedzi.

  1. Zadbaj o otoczenie

Zmniejszysz stres przed wystąpieniem, gdy będziesz znał miejsce, w którym przyjdzie Ci przemawiać. Wyeliminujesz strach przed nieznaną przestrzenią i nowymi okolicznościami.

Jeśli to możliwe przyjdź dzień wcześniej do miejsca, w którym przyjdzie Ci wystąpić.

Popatrz, jak wygląda sala z miejsca, z którego będziesz mówić, usiądź w różnych jej miejscach, sprawdź czy z pozycji uczestnika wszystko jest dobrze widoczne. Sprawdź multimedia, mikrofony, rzutnik i wszystko, co lubi odmawiać posłuszeństwa w najważniejszych momentach.

Przejdź się po scenie, powiedz głośno kilka słów, popatrz odważnie na pustą jeszcze widownię. Poszukaj miejsca, w którym czujesz się najlepiej. Niech scena stanie się Twoim tymczasowym domem!

I to już koniec na dziś.

Pamiętaj, że jednym z elementów redukcji stresu i dobrego wpływu na słuchaczy to odpowiednia mowa ciała. Zapraszamy do zapoznania się z naszym opracowaniem na ten temat, czyli „Mowa ciała – Twoja „Siła specjalna” w wystąpieniach publicznych”

Sprawdź więcej naszych porad:

  • tło w wystąpieniach publicznych

    Przygotowując się do wystąpień online, musisz zadbać o wiele elementów. Przygotowujesz prezentację, dobierasz odpowiedni strój, sprawdzasz, do kogo będziesz mówić, co chcesz przekazać swoim [...]

    Czytaj
  • autoprezentacja - co to jest

    Sztuka autoprezentacji jako klucz do skutecznych wystąpień publicznych, narzędzie wpływu na otoczenie, oraz droga do sukcesu osobistego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim naprawdę jesteś [...]

    Czytaj
  • storytelling w wystąpieniach publicznych

    Czy zastanawiałeś się, jak byłoby fantastycznie, gdybyś potrafił przenieść swoich słuchaczy w magiczny świat pełen emocji i przygód? Sprawić, że będą słuchać Cię z [...]

    Czytaj