Jak przekonać ludzi by podążali za twoimi ideami?

14 października, 2022

Jak przekonać ludzi by podążali za twoimi ideami?

Znaczna część mówców nadmiernie koncentruje się na technice oraz treści […]

Znaczna część mówców nadmiernie koncentruje się na technice oraz treści wystąpienia, zaniedbując kwestię autentyczności i naturalności przekazu.

Jeśli będziesz mówić o rzeczach, które Cię pasjonują, staną się niezwykłe rzeczy.
Zapomnisz o zdenerwowaniu, będziesz mówić z autentyczną pasją, w Twych oczach zapalą się iskierki, które oczarują publiczność.
A co najważniejsze, po prostu będziesz sobą. Dowiedz się jak przekonać ludzi by podążali za twoimi ideami. 

Autentyczność pozwala zdobyć zaufanie, bez którego nigdy nie będziesz wiarygodnym i inspirującym mówcą.
Prawdziwa i skuteczna komunikacja to ta, która odzwierciedla osobowość mówcy, wyraża jego wartości i emocje. To na ile potrafisz je pokazać może okazać się kluczowym czynnikiem prowadzącym do sukcesu.

Idea

Wybitni mówcy potrafią tworzyć inspirujące wizje i idee, które opowiedziane w szczególny sposób potrafią zakorzenić się w ludzkich umysłach.
By móc stworzyć taką opowieść, zastanów się jaka teza jest ci bliska, co powoduje, że serce bije Ci szybciej oraz jakie wartości chcesz propagować.

Wybierz jedną, najistotniejszą ideę, która będzie centralnym punktem twojego wystąpienia. Jeśli dobrze ją zdefiniujesz, Twoje zaangażowanie, pewność siebie oraz wiara w słuszność głoszonego celu sprawi, że słuchacze odczują wspólnotę i chęć realizacji Twojej misji.
Nadaj swojej myśli formę chwytliwego sloganu, który będzie zachęcał do działania.

Wizja przyszłości

Prawdziwi liderzy i charyzmatyczni mówcy potrafią stworzyć wyrazisty obraz nadchodzącego sukcesu, umiejętnie łącząc zarówno racjonalne jak i emocjonalne elementy swojej wizji. Skuteczne przemowy docierają równie mocno do serca jak i umysłu.

Zbuduj ze swoimi odbiorcami wspólny świat wartości i wizji przyszłości, dzięki któremu twoja idea może zakiełkować w wielu umysłach, rozprzestrzenić się i budować to o co walczysz.

Pokaż jakie dotychczasowe działania uwiarygadniają Twoją historię. O jakich swoich zachowaniach, priorytetach czy osiągnięciach możesz opowiedzieć by zbudować zaufanie. Przeanalizuj to co zrobiłeś do tej pory, wypisz wszystko, wybierz te najważniejsze, włącz w swoją opowieść, udowodnij, że masz doświadczenie, siłę i charyzmę.

Prezentuj swoje poglądy nie zapominając o wyrazistym zarysowaniu celu, wartościach i korzyściach płynących ze zrealizowania wskazanych tez i podążania za nimi. Spraw, że słuchacze zobaczą cel i poczują smak sukcesu, spowoduj, że zechcą być częścią Twojego projektu. Możesz również pobudzić ich energię pokazując jak wiele mogą wnieść do realizacji projektu. Spraw by zobaczyli to co Ty widzisz i uzupełnili Twoje pomysły własnymi, sprowokuj by o nich opowiedzieli oraz by rozbudowali Twoją wizję.

Aby twoje przemówienie było inspirujące i byś mógł pociągnąć za sobą tłumy:

  1. Zdefiniuj swój cel
  2. Sprecyzuj swoje wartości idee i przekonania, które będą pomocne w jego realizacji
  3. Spisz fakty, które potwierdzają twoje, zgodne z nimi działania. Zastanów się, które są najważniejsze, jak wpłynęły na Twoje życie, czego cię nauczyły.
  4. Zastanów się nad celami twoich słuchaczy, co jest dla nich ważne, co ich motywuje
  5. Pomyśl jakie idee wartości i przekonania są dla nich istotne
  6. Znajdź łączące was obszary, rozwiń je i przedstaw wspólne cele i misje do zrealizowania
  7. Zastanów się co może stać na przeszkodzie
  8. Stwórz obiecującą wizję sukcesu, opisz ją tak by była jasna i ekscytująca dla wszystkich
  9. Stań się najbardziej przekonującym ambasadorem swojej idei
  10. Odwołuj się do emocji

Jeśli przed Tobą i Twoimi odbiorcami jest ważny cel do zrealizowania, a droga do niego nie jest łatwa, nie kryj tego. Otwórz przed słuchaczami wizję trudów, z którymi przyjdzie się im zetknąć, okaż emocje, nie zapomnij wskazać drogę, którą ich przez nie poprowadzisz, a co najbardziej istotne opisz cel, którego osiągnięcie jest tych trudów wart.

Jeśli poczujesz się niepewnie realizując ten scenariusz, przypomnij sobie mowę, którą Winston Churchill wygłosił przed Izbą Gmin w 1940 roku, wzywając do wojny z Niemcami.

„Chciałbym powiedzieć Izbie, tak jak powiedziałem ministrom nowego rządu: mogę wam obiecać tylko krew, znój, łzy i pot. Stoimy przed ciężką próbą z najbardziej bolesnego rodzaju. Mamy przed sobą wiele, wiele miesięcy walki i cierpienia. Zapytacie, jaka jest nasza polityka? Prowadzić wojnę na ziemie, na morzu i w powietrzu z całą naszą mocą i ze wszystkich sił danych nam przez Boga. Prowadzić wojnę przeciwko potwornej tyranii , nie mającej sobie równych w mrocznym i żałosnym katalogu ludzkich zbrodni. Oto nasza polityka. Zapytacie, jaki jest nasz cel? Odpowiem jednym słowem. Zwycięstwo. Zwycięstwo za wszelką cenę. Zwycięstwo, pomimo wszelkich okropności. Zwycięstwo, bez względu na to, jak długa i ciężka prowadzi doń droga. Bez zwycięstwa bowiem nie ma przetrwania”.

 

Masz wrażenie, że nie nie jesteś gotowy by wystąpić, bo wiesz za mało a inni Cię przeceniają? A może to syndrom oszusta – Impostor Syndrome? Zapraszamy do zapoznania się z naszym opracowaniem na ten temat, czyli Strach przed wystąpieniami publicznymi? A może to syndrom oszusta – Impostor Syndrome?

Sprawdź więcej naszych porad:

  • tło w wystąpieniach publicznych

    Przygotowując się do wystąpień online, musisz zadbać o wiele elementów. Przygotowujesz prezentację, dobierasz odpowiedni strój, sprawdzasz, do kogo będziesz mówić, co chcesz przekazać swoim [...]

    Czytaj
  • autoprezentacja - co to jest

    Sztuka autoprezentacji jako klucz do skutecznych wystąpień publicznych, narzędzie wpływu na otoczenie, oraz droga do sukcesu osobistego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim naprawdę jesteś [...]

    Czytaj
  • storytelling w wystąpieniach publicznych

    Czy zastanawiałeś się, jak byłoby fantastycznie, gdybyś potrafił przenieść swoich słuchaczy w magiczny świat pełen emocji i przygód? Sprawić, że będą słuchać Cię z [...]

    Czytaj