2 sierpnia, 2022
Mowa ciała – twoja „Siła specjalna” w wystąpieniach publicznych
Przygotowując się do prezentacji perfekcyjnie opracowujesz warstwę merytoryczną, zastanawiasz się […]
Przygotowując się do prezentacji perfekcyjnie opracowujesz warstwę merytoryczną, zastanawiasz się jak będziesz przemawiać,
jakich słów użyjesz oraz w jaki sposób przekonasz słuchaczy do swoich racji. Gdy przyjdzie czas, stajesz przed publicznością, wygłaszasz swoje przemówienie i nagle zdajesz sobie sprawę, że publiczność nie tylko cię słucha, ale również, a może przede wszystkim, obserwuje.
Przez lata przekonywano nas, że racjonalizm, logiczne przekazywanie wiedzy i zimna kalkulacja są podstawowymi narzędziami porozumiewania się, tymczasem najnowsze badania nad funkcjonowaniem mózgu wskazują, że większość komunikacji międzyludzkiej przebiega poza świadomym przetwarzaniem.
Procesy te odbywają się w mózgu gadzim, który miał za zadanie umożliwić naszym przodkom przetrwanie w obliczu zagrożenia. W drodze ewolucji wypracowaliśmy umiejętność podejmowania
w ułamku sekundy decyzji czy w obliczu zagrożenia podjąć ucieczkę, walkę czy zdecydować się na inne działanie. Z tego mechanizmu wywodzi się nasza umiejętność natychmiastowej, podświadomej oceny kogoś, kogo widzimy pierwszy raz. Dokonujemy jej na podstawie szybkiej analizy niewerbalnych sygnałów.
Mowa ciała to najgłębszy poziom przekazu, na którym słuchacz odbiera twoje wystąpienie. Wrażenie to pozostaje na długo w umyśle słuchacza i ma niebagatelny wpływ na zapamiętane doznania
i opinie – dlatego tak bardzo należy zadbać o ten element przygotowania prezentacji.
Odpowiednia mowa ciała ma jeszcze jedną ważną funkcję. To za jej pomocą możesz wpływać nie tylko na emocje odbiorców, ale też, a może przede wszystkim, na własne.
W jaki sposób?
Podczas całego trwania prezentacji twoje ciało wysyła sygnały do mózgu jak się czujesz. Na przykład to czy stoisz wyprostowany a twoja gestykulacja jest zdecydowana i naturalna ma wpływ na twoje emocje.
Zastanów się, jakie jeszcze zachowania i postawy ciała mogą wywołać uczucie pewności siebie i wprowadź je podczas wystąpienia.
Stosuj pozytywne nastawienie, zaangażowanie, radość z kontaktu ze słuchaczami, naturalność poruszania się po scenie, otwarcie na reakcje publiczności.
Za pomocą takich postaw będziesz potrafił wywołać w sobie wewnętrzny stan pewności siebie i swobody w trakcie przemówienia.
Właściwa mowa ciała to umiejętność, której można się nauczyć a wielokrotne ćwiczenia sprawią, że świadomie będziesz zarządzać emocjami swoimi i publiczności.
Stres podczas ekspozycji społecznej może sprawić, że twoje zachowanie na scenie stanie się nienaturalne i będzie zdradzać emocje, które chciałbyś ukryć.
Nagraj swoje wystąpienie i przeanalizuj, które z twoich ruchów były uświadomione, a które nie, zastanów się, w jaki sposób mogą wpłynąć na odbiór przemówienia przez publiczność.
Szczegółowa analiza pomoże ci w powrocie do swobodnego i naturalnego sposobu bycia i gestykulowania.
Badania wykazują, że zapamiętywanie treści wystąpienia ułatwia właśnie odpowiednia gestykulacja, podkreślająca w umiejętny sposób treść prezentacji.
Pamiętaj, że zależy Tobie na efekcie szczerego, uczciwego i wiarygodnego mówcy a nie na tym by stać się wyuczonym efekciarskich gestów automatem.
Wychodząc na scenę pamiętaj:
1. Patrz na publiczność
To atawizm, jeśli chcesz wzbudzić zaufanie patrz na osobę, z którą prowadzisz rozmowę, z wyrazu oczu odczyta ona twoje intencje. W tym przypadku ta osoba to cała publiczność. Ponadto utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest oznaką, z jednej strony zainteresowania słuchaczami z drugiej, pewności siebie. Błądzenie wzrokiem, patrzenie w dół lub co gorsza odwrócenie się od słuchaczy w stroną ekranu z prezentacją, wywoła brak zaufania, i spadek zainteresowania tym, co masz do powiedzenia. Podobny efekt osiągniesz, gdy zamiast mówić z pamięci będziesz czytać przemowę z kartki bez podnoszenia raz po raz oczu na publiczność.
2. Wykorzystuj gestykulację:
Nasze ręce są niezwykle gadatliwe, ukazują uczucia i sygnalizują nastroje. Aby zostać odebranym jako osoba otwarta i szczera pozwól sobie na naturalną gestykulację, podobną do tej, która towarzyszy tobie podczas mówienia w sytuacjach prywatnych. Wyeliminuj złe nawyki, które rujnują budowanie dobrego wrażenia.
3. Unikaj:
1. Wszystkich gestów, które opisywane są jako zamknięte. Zarówno rąk jak i nóg.
2. Zgarbionej pozycji
3. Dotykania twarzy i szyi
4. Gładzenia i poprawiania włosów
5. Poprawiania ubrania
6. Ściskania i pocierania dłoni, zaciskania pięści i zaplatania palców
7. Zakładania rąk do tyłu
8. Częstego poprawiania pozycji
9. Braku gestykulacji
10. Nadmiernych i nerwowych ruchów
11. Powtarzających się elementów- np. chodzenia dwa kroki do tyłu i dwa do przodu
12. Odwracania się od publiczności
13. Gestów niepasujących do wypowiadanych treści
Jeśli siedzisz podczas wystąpienia unikaj częstego poprawiania się na krześle, bujania lub kręcenia się na nim, machania stopą lub stukania o podłogę
4. Poruszaj się po scenie:
Jeśli tylko formuła wystąpienia pozwala na ruch, wykorzystaj go. Odpowiednie zapanowanie nad przestrzenią pozwoli pokazać, że jesteś pewien siebie, umożliwi dodatkowe podkreślenie tego co masz do powiedzenia. Jeśli na przykład chcesz mówić o zmianach, które zaszły w twojej firmie, to o sytuacji przed zmianą mów w jednej części sceny, przejdź w inne miejsce i opowiedz jak jest teraz. Wzmocnisz przekaz i pozwolisz odbiorcom dodatkowo poczuć efekt zmiany.
5. Zachowaj równowagę:
Nie tylko na scenie, ale również pomiędzy wypowiadaną treścią a sposobem jej przedstawienia. Gdy wykorzystasz swoje ciało w tym procesie, pozwolisz słuchaczom głębiej doznać to, co kryje się za wypowiadanymi słowami. Badania wskazują, że odpowiednio stosowane gesty pozwalają lepiej zrozumieć i na dłużej zapamiętać treść przekazu.
Pamiętaj!
Stosując odpowiednią mowę ciała, jesteś w stanie zbudować autorytet osoby, która wie o czym mówi, jest pewna siebie, można jej zaufać i warto za nią podążać.
Sprawdź więcej naszych porad:
Przygotowując się do wystąpień online, musisz zadbać o wiele elementów. Przygotowujesz prezentację, dobierasz odpowiedni strój, sprawdzasz, do kogo będziesz mówić, co chcesz przekazać swoim [...]
Sztuka autoprezentacji jako klucz do skutecznych wystąpień publicznych, narzędzie wpływu na otoczenie, oraz droga do sukcesu osobistego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim naprawdę jesteś [...]
Czy zastanawiałeś się, jak byłoby fantastycznie, gdybyś potrafił przenieść swoich słuchaczy w magiczny świat pełen emocji i przygód? Sprawić, że będą słuchać Cię z [...]
Sprawdź nas