19 lipca, 2022

7 sekretów jak patrzeć na słuchaczy podczas wystąpienia publicznego

Wchodzisz na scenę, spotykasz się z publicznością, małą czy dużą, […]

Wchodzisz na scenę, spotykasz się z publicznością, małą czy dużą, nie zapomnij patrzeć na uczestników spotkania. Koniecznie!

Dobry kontakt wzrokowy z audytorium jest jednym z kluczowych elementów dobrej prezentacji. Nawiązanie kontaktu wzrokowego z każdym ze słuchaczy spowoduje, że będziesz zrelaksowany i odprężony, a co równie ważne, przekonasz się, że u publiczności wywoła to podobny efekt. Będą dobrze nastawieni i z uwagą oraz empatią zaczną oczekiwać na wykład. Jeśli pokarzesz, że jesteś otwarty i przyjazny, słuchacze odwdzięczą się tym samym.

Dowiedz się jak zostać mistrzem nawiązania kontaktu wzrokowego ze słuchaczami.

 

Sekret 1

Przed rozpoczęciem wystąpienia spójrz na salę i upewnij się czy wszyscy są gotowi by cię wysłuchać. Nie zaczynaj przemówienia nim wszyscy skupią się na tobie. To oznaka pewności siebie. Gdy nadejdzie odpowiedni moment i wszyscy zwrócą na ciebie uwagę, patrząc na publiczność odczekaj kilka sekund i rozpocznij. Ten kilkusekundowy czas milczenia ma pokazać słuchaczom, że to Ty jesteś mistrzem ceremonii. Odpowiednie spojrzenie i cisza podkreślą Twoją pozycję, charyzmę i opanowanie.

 

Sekret 2

W zależności od wielkości audytorium stosuj różne techniki patrzenia na słuchaczy. Przy kilkunastoosobowej publiczności spoglądaj raz po raz w oczy każdemu uczestnikowi spotkania. Powinieneś zatrzymać wzrok na około 3-4 sekundy, tak by wszyscy mieli odczucie, że są istotni, i że to właśnie do nich kierujesz swoją wypowiedź. Staraj się nikogo nie pominąć, szczególnie osób w odległych częściach widowni. Patrz z życzliwością i zainteresowaniem, by nikt nie poczuł się zdominowany i przytłoczony.

 

Sekret 3

Przy dużych scenach podziel widownię na trzy pionowe sektory i przerzucaj wzrok pomiędzy nimi. Da to poszczególnym słuchaczom poczucie, że to na nich skupiasz swoją uwagę. Z dużej odległości nikt nie jest w stanie rozpoznać, gdzie dokładnie pada twoje spojrzenie. Przenoś wzrok płynnie i spokojnie.

Ludzie zapełniając sale, mają tendencję do siadania w tylnych rzędach i pozostawiania pierwszych rzędów pustych. By nawiązać dobry kontakt ze słuchaczami zaproś ich do zmiany i zajmowania miejsc z przodu sali. Dzięki temu będzie Ci łatwiej nawiązać kontakt wzrokowy i utrzymać dobrą więź z publicznością.

 

Sekret 4

Podczas dużych konferencji możesz się spotkać z sytuacją, że światło na scenie cię oślepi i w pierwszej chwili nie będziesz wiele widział. Proponuję by, w miarę możliwości, dzień wcześniej zapoznać się ze sceną i oświetleniem oraz przyzwyczaić się do zaistniałych warunków. Pamiętaj by nie mrużyć oczu. Nie zapominaj, że za ścianą światła jest twoja publiczność. Patrz na nią tak jakbyś ją świetnie widział i stosuj wspomniane wyżej techniki.

 

Sekret 5

Jeśli przygotowałeś prezentację pamiętaj, że ekran, na którym się ona wyświetla ma być oglądany jedynie przez publiczność. Tobie nie wolno na niego patrzeć. Twoim ekranem jest monitor komputera. Tak należy go ustawić tak byś mógł na nim śledzić kolejne slajdy czy prezentowane filmy. Publiczność patrzy na ekran, ty na publiczność i kontem oka kontrolujesz co się dzieje na monitorze. Jeśli chcesz by przeczytano treść slajdu patrz na publiczność, jej reakcja wskaże, kiedy przestano czytać i możesz kontynuować wykład. Nie odwracaj się tyłem do publiczności, nigdy!

 

Sekret 6

Trenuj, z początku przyglądanie się publiczności może być dla Ciebie stresujące i nienaturalne. Po kilku wystąpieniach zauważysz, że i Ty i Twoja publiczność będziecie czuć się bardziej komfortowo, nauczysz się rozpoznawać nastroje słuchaczy, po ich reakcjach dowiesz się jaki temat jest dla nich ciekawy i możesz mówić dłużej, a który nie leży w kręgu ich zainteresowań. Zorientujesz się kiedy zrobić przerwę – po prostu nauczysz się zarządzać publicznością.

 

Sekret 7

Unikaj spoglądania na swoje stopy, patrzenia ponad publicznością i chaotycznego rozglądania się na różne strony.
Nie czytaj swoich wystąpień z nosem w kartkach. Jeśli jednak musisz czytać na scenie, spoglądaj na publiczność najczęściej jak możesz.

Właściwe nawiązanie kontaktu wzrokowego z publicznością to klucz do Twojego sukcesu. Sprawisz, że publiczność poczuje się częścią Twojego wystąpienia, zaangażuje się i na długo zapamięta
to co miałeś do powiedzenia.

 

Sprawdź więcej naszych porad:

  • tło w wystąpieniach publicznych

    Przygotowując się do wystąpień online, musisz zadbać o wiele elementów. Przygotowujesz prezentację, dobierasz odpowiedni strój, sprawdzasz, do kogo będziesz mówić, co chcesz przekazać swoim [...]

    Czytaj
  • autoprezentacja - co to jest

    Sztuka autoprezentacji jako klucz do skutecznych wystąpień publicznych, narzędzie wpływu na otoczenie, oraz droga do sukcesu osobistego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim naprawdę jesteś [...]

    Czytaj
  • storytelling w wystąpieniach publicznych

    Czy zastanawiałeś się, jak byłoby fantastycznie, gdybyś potrafił przenieść swoich słuchaczy w magiczny świat pełen emocji i przygód? Sprawić, że będą słuchać Cię z [...]

    Czytaj