tło w wystąpieniach publicznych

8 sierpnia, 2023

Czy tło ma znaczenie podczas wystąpień online?

Przygotowując się do wystąpień online, musisz zadbać o wiele elementów. […]

Przygotowując się do wystąpień online, musisz zadbać o wiele elementów. Przygotowujesz prezentację, dobierasz odpowiedni strój, sprawdzasz, do kogo będziesz mówić, co chcesz przekazać swoim słuchaczom, sprawdzasz czy oprogramowanie na pewno działa. Obiektyw kamery wyczyszczony, oświetlenie ustawione, a nowy mikrofon podpięty. Czyli można startować? Nie! W tej układance zabrakło jednego z najważniejszych elementów, mających wpływ na to, jak odbierać będą nas nasi słuchacze. I jest nim właśnie tło. Sprawdź i dowiedz się czy, tło ma znaczenie podczas wystąpień online!

Sprawdź również: 10 porad jak przygotować się do wystąpienia przed kamerą

Tło – kluczowy element wystąpień online

W 2020 roku przeprowadzono badanie, które miało znaleźć odpowiedź na kilka istotnych pytań dotyczących wystąpień online właśnie.

465 uczestnikom badania zadano pytania dotyczące ich preferencji i oczekiwań związanych z tą formą spotkań.

Pierwsza część miała odpowiedzieć na pytanie, co według ankietowanych jest najistotniejszym spośród 3 elementów, jakimi były tło, kolor stroju czy jego rodzaj.

60% pytanych wskazało, że to właśnie tło jest według nich elementem, na który zwracają największą uwagę. Oczywiście nie oznacza to, że strój nie ma wpływa na to, jak nas obierają nasi słuchacze.

Jak wskazali ankietowani, jeśli chcemy wyglądać na osoby godne zaufania, to w większości sytuacji powinniśmy celować w casualowy strój biznesowy i neutralne kolory. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chcemy wzbudzać wrażenie eksperta w danej dziedzinie. Wtedy, co nie powinno budzić zaskoczenia, najlepszym wyborem jest Business formal.

Pamiętaj natomiast, że jeśli pracujesz w branży, w której obowiązuje określony dress code, nie zmieniaj go specjalnie na potrzeby wystąpień online. Warto zachować ten sam poziom profesjonalizmu podczas wirtualnego spotkania.

Konkluzja: nie zakładaj, że skoro twoje środowisko pracy się zmieniło, twój strój również powinien!

Przeczytaj: Jak dobrze przygotować się do wystąpienia publicznego?

A co, jeśli chcemy stworzyć wrażenie osoby innowacyjnej? Wtedy spośród neutralnych kolorów powinniśmy wybierać te w jasnych odcieniach i możemy udać się w kierunku rozmaitych wzorów. Chociaż w Akademii uważamy, że wzory nigdy nie są dobrym wyborem, jeśli chodzi o jakiekolwiek wystąpienia.

Jakie tło było najlepiej oceniane?

Dla części osób może być to zaskoczeniem, natomiast najpopularniejszą odpowiedzią było występowanie na tle rzeczywistego pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Jak wskazało badanie – najlepiej, wybierz ograniczoną przestrzeń i przemyśl to, co ma znaleźć się za Tobą. 44% ankietowanych wskazało, że jako tło preferują książki, 34% woli dekoracje w ramkach, takie jak dział sztuki, dyplomy czy fotografie.

Większość mężczyzn preferowała książki (50% vs 38% kobiet), podczas gdy 40% kobiet preferowało dekoracje w ramkach (w porównaniu z 28% mężczyzn). Takie informacje mogą pomóc w projektowaniu tła, w zależności od tego z kim będziemy się spotykali.

Tylko 22% całej grupy (z niemal identycznymi odpowiedziami mężczyzn i kobiet) preferuje większy pokój za mówcą, w tym meble i/lub przedmioty osobiste.

Pozostaje jeszcze jedno istotne pytanie. Co z tłem wirtualnym? Niestety nie jest ono odpowiednim wyborem. Zarówno nasz zespół i ankietowani wskazują, że ten rodzaj tła najlepiej pozostawić na spotkania z przyjaciółmi.

W naszej Akademii prowadzimy kompleksowe szkolenia z wystąpień publicznych, zarówno dla firm, jak i osób indywidualnych. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy spotkaniach czy prezentacjach, skorzystaj z naszego szkolenia z wystąpień online dla osób indywidualnych!

Sprawdź więcej naszych porad:

  • tło w wystąpieniach publicznych

    Przygotowując się do wystąpień online, musisz zadbać o wiele elementów. Przygotowujesz prezentację, dobierasz odpowiedni strój, sprawdzasz, do kogo będziesz mówić, co chcesz przekazać swoim [...]

    Czytaj
  • autoprezentacja - co to jest

    Sztuka autoprezentacji jako klucz do skutecznych wystąpień publicznych, narzędzie wpływu na otoczenie, oraz droga do sukcesu osobistego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim naprawdę jesteś [...]

    Czytaj
  • storytelling w wystąpieniach publicznych

    Czy zastanawiałeś się, jak byłoby fantastycznie, gdybyś potrafił przenieść swoich słuchaczy w magiczny świat pełen emocji i przygód? Sprawić, że będą słuchać Cię z [...]

    Czytaj