autoprezentacja - co to jest

1 sierpnia, 2023

Autoprezentacja – co to jest i dlaczego jest ważna?

Sztuka autoprezentacji jako klucz do skutecznych wystąpień publicznych, narzędzie wpływu […]

Sztuka autoprezentacji jako klucz do skutecznych wystąpień publicznych, narzędzie wpływu na otoczenie, oraz droga do sukcesu osobistego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim naprawdę jesteś w oczach innych ludzi? Jak postrzegają Cię przyjaciele, znajomi, potencjalni pracodawcy czy odbiorcy Twoich wystąpień publicznych? Dlaczego niektórzy ludzie odnoszą sukces w różnych dziedzinach swojego życia a inni mimo wielu prób nie mogą w pełni rozwinąć skrzydeł? Jeśli takie pytania krążą w Twojej głowie, to dobrze trafiłeś! Dzisiaj postanowiliśmy poruszyć temat autoprezentacji i podzielić się z Tobą informacjami, które pomogą Ci zrozumieć czym jest autoprezentacja oraz przedstawimy kilka jej technik oraz podstawowych zasad.

Sprawdź również: Jak dobrze przygotować się do wystąpienia publicznego?

Umiejętność dobrego zaprezentowania się w każdej sytuacji, w życiu prywatnym czy zawodowym, podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy wystąpienia publicznego jest niebywale istotna.

Autoprezentacja – co to takiego?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie czym tak naprawdę jest autoprezentacja? Autoprezentacja to każda czynność, którą podejmujesz z zamiarem wpływania na to, jak inni ludzie Cię postrzegają. Za każdym razem, gdy próbujesz sprawić, by ludzie myśleli o Tobie w określony sposób, jest to właśnie akt autoprezentacji. Dotyczy to sposobu, w jaki się komunikujesz z innymi ludźmi za pomocą sygnałów zarówno werbalnych jak i niewerbalnych.

Autoprezentacja to także umiejętność przedstawiania siebie w pozytywnym świetle. Poprzez właściwe techniki autoprezentacji możesz budować w oczach ludzi z Twojego otoczenia wizerunek, który będzie zgodny z Twoim zamierzeniem – pozwoli ona Tobie (do pewnego stopnia) na kontrolę tego jak będziesz postrzegany.

Pamiętaj, że w autoprezentacji ważne jest by nie kreować wizerunku dalekiego od rzeczywistości. Wśród specjalistów od marketingu politycznego znany jest tak zwany efekt Ottingera, czyli tworzenie wizerunku kandydata „na siłę”. Richard Ottinger ubiegał się o mandat senatora w USA. Specjaliści z jego sztabu wyborczego stworzyli obraz młodego, odważnego i energicznego człowieka. Podczas spotkań z wyborcami okazało się, że ludzie szybko zorientowali się, że jest to sztucznie wykreowany wizerunek i efekt zastosowanych technik autoprezentacji. Zauważyli, że kandydat nie ma przypisywanych mu cech, nie ma indywidualności i odwagi, cechuje go brak wyrazistości oraz apatia. Czym zaowocowało? Jak możecie się domyślać – przegranymi wyborami.

Pamiętaj, żeby nie wykorzystywać technik autoprezentacji jako narzędzi manipulacji swoim otoczeniem. Efekty takiego działania mogą być odległe od zamierzonych.

Wykorzystując zasady autoprezentacji należy opierać się na zaprezentowaniu i uwypukleniu swoich rzeczywistych mocnych stron.

Dlaczego autoprezentacja jest ważna?

Autoprezentacja jest ważna z kilku powodów:

1. Pierwsze wrażenie – autoprezentacja odgrywa kluczową rolę w tworzeniu pierwszego wrażenia. To, jak się zaprezentujesz, może znacząco wpływać na to, jak inni Cię postrzegają i odbierają. Pierwsze wrażenie może mieć wpływ na Twoje relacje, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Może być przyczynkiem do sukcesu lub porażki Twojego wystąpienia publicznego.

Ludzie mają naturalną tendencję do szybkiego oceniania innych na podstawie pierwszego wrażenia. Wynika to naturalnej potrzeby skrócenia procesu podejmowania decyzji i oceny innych osób. Pamiętaj, że raz wyrobione wrażenie może wpływać na to, jak inni będą Cię postrzegać i interpretować Twoje zachowanie w przyszłości.

2. Zaufanie i wiarygodność – za pomocą właściwej autoprezentacji możesz zbudować swój wizerunek osoby wiarygodniej i godnej zaufania. Dobre wrażenie, które wywołasz spowoduje, że twoi słuchacze będą wierzyć w Twoje słowa i dadzą Ci kredyt zaufania.

3. Wpływ na relacje – jeśli Twój wizerunek i sposób autoprezentacji będą odbierane pozytywnie, ludzie będą bardziej skłonni do dalszej interakcji i budowania trwałych relacji.

4. Zwiększanie szans na sukces – skuteczna autoprezentacja może zwiększyć Twoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Bez względu na to, czy starasz się o nową pracę, nawiązujesz nowe kontakty biznesowe czy występujesz publicznie, umiejętność przekonywania innych o swojej wartości może otworzyć Tobie drzwi do nowych możliwości.

5. Skuteczny przekaz – sztuka autoprezentacji w wystąpieniach publicznych pomoże Ci w przekazywaniu treści w skuteczny sposób. Poprzez umiejętne stosowanie technik autoprezentacji, takich jak werbalna i niewerbalna komunikacja, storytelling, używanie jasnych i zrozumiałych przykładów oraz efektowne zakończenie, możesz zapewnić, że twoje przesłanie zostanie zrozumiane i zapamiętane przez słuchaczy na długo.

Dowiedz się więcej: Storytelling w wystąpieniach publicznych – jak opowiadanie historii przynosi korzyści?

6. Rozwijanie pewności siebie – poprzez regularne dbanie o swój wizerunek i właściwą autoprezentację rozwiniesz swoją pewność siebie. Zauważysz, że ludzie pozytywnie na Ciebie reagują i że otwierają przed Tobą zamknięte dotąd drzwi.

Kiedy wykorzystuje się autoprezentację?

1. Autoprezentacja podczas wystąpień publicznych pozwoli Ci na szybkie i skuteczne nawiązanie dobrego kontaktu z audytorium. Zwiększysz zaangażowanie i uwagę słuchaczy i zbudujesz wizerunek eksperta i profesjonalnego mówcy. W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne szkolenie z wystąpień publicznych, dzięki którym poznasz tajniki skutecznej autoprezentacji.

2. Autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej da Ci szansę na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony, przekonanie pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś doskonałym kandydatem na oferowane stanowisko.

3. Autoprezentacja podczas rozmów handlowych i sprzedaży umożliwi Ci zbudowanie wizerunku osoby godnej zaufania a reprezentowanej przez Ciebie firmie obrazu rzetelnego partnera biznesowego.

4. Autoprezentacja w polityce da Ci szansę na zdobycie zaufania wyborców i wygranie wyborów. Oferujemy profesjonalne szkolenia z autoprezentacji, charyzmy i wystąpień publicznych dla polityków.

5. Profesjonalna autoprezentacja podczas wystąpień medialnych i przed kamerą umożliwi Ci skuteczne budowanie obrazu skutecznego mówcy. Dziennikarze chętnie będą zapraszać Cię na kolejne wywiady i audycje. W naszej Akademii znajdziesz kompleksowe szkolenia medialne dla firm, podczas których nauczysz się profesjonalnie prezentować podczas wystąpień.

6. Autoprezentacja podczas budowania wizerunku skutecznego lidera sprawi, że ludzie będą chcieli podążać za Twoim przykładem i realizować Twoje pomysły. Wykorzystaj nasze szkolenie z kompetencji liderskich dla osób indywidualnych, aby nauczyć się budować wizerunek profesjonalisty.

Zasady skutecznej autoprezentacji – jakie elementy powinna zawierać profesjonalna autoprezentacja?

Zasady skutecznej autoprezentacji:

1. Bądź sobą i nikogo nie udawaj – do swoich zdiagnozowanych mocnych stron dodaj kilka elementów, które pomogą w budowaniu wizerunku, który chcesz zaprezentować światu. Jeśli nie będziesz autentyczny, twoi współpracownicy, rekruterzy czy widownia podczas wystąpień publicznych, szybko zauważą fałsz i nigdy nie wybaczą Ci prób manipulacji.

2. Zadbaj o odpowiedni strój – popularne powiedzenie, że nie szata zdobi człowieka, w tym przypadku nie ma zastosowania. Dobierz ubranie stosownie do sytuacji i staraj się, by było adekwatne do okoliczności, w których się znajdujesz, spójne z tym o czym będziesz mówił i właściwe ze względu na osoby, z którymi się spotkasz.

3. Przygotuj właściwą treść rozmowy czy wystąpienia publicznego – zadbaj o poprawność językową, odpowiednie tempo wypowiedzi, tembr głosu czy pauzy. Spraw by twój sposób mówienia był adekwatny do okoliczności i dostosowany do określonej grupy odbiorców.

4. Zastanów się kim, są Twoi słuchacze, co ich interesuje, tak by po zakończonym spotkaniu mieli poczucie mile spędzonego czasu i chęć na ponowne spotkanie.

Metody i techniki autoprezentacji

Istnieje wiele metod i technik, które mogą Ci pomóc w autoprezentacji.

– Podczas spotkań towarzyskich i biznesowych ważne jest oczywiście to, co masz do powiedzenia, równie istotne jest jednak aktywne słuchanie, czyli koncentracja na rozmówcy i zadawanie odpowiednich pytań. W ten sposób okażesz drugiej osobie zainteresowanie, wzbudzisz w niej sympatię i dasz Wam szansę na długotrwałą i owocną relację.

– Kolejną techniką autoprezentacji jest umiejętne opracowanie swojej mowy windowej – elevator pitch – krótkiej prezentacji, w której w przekonujący sposób opowiesz o sobie, swoich umiejętnościach i doświadczeniach. Tę skuteczną technikę autoprezentację będziesz mógł wykorzystać w każdej sytuacji czy to biznesowej czy towarzyskiej. Warto poświecić czas na jej profesjonalne opracowanie.

Nie zapomnij o kolejnej technice autoprezentacji, która pomoże Ci w sztuce prezentacji, czyli mowie ciała. Dostosuj swoją mowę ciała do osoby, z którą rozmawiasz, przyjmij podobny głosu i tempo mówienia. Lubimy tych, którzy są do nas podobni. Podczas wystąpień publicznych stosuj otwartą mowę ciała i gesty podkreślające to, co mówisz.

Dowiedz się więcej: Mowa ciała – twoja „Siła specjalna” w wystąpieniach publicznych

Równie ważna jest proksemika – to jak zaaranżujesz przestrzeń podczas wystąpienia publicznego, spotkania biznesowego czy prezentacji biznesowej. Ta taktyka autoprezentacji wpływa na to, jak będziesz odbierany przez otoczenia. Bądź ostrożny przy przekraczaniu dystansu osobistego rozmówcy, nie zbliżaj się za blisko. Podczas wystąpień publicznych unikaj wszelkich barier pomiędzy Tobą a widownią – biurka, mównicy itp.

– Pamiętaj również o znaczeniu kontaktu wzrokowego, który odpowiednio wykorzystany buduje więź i pokazuje pewność siebie.

– Strategia, która pomoże Ci w sztuce autoprezentacji jest zebranie od zaufanych osób, współpracowników czy przyjaciół informacji zwrotnych dotyczących tego, jak odbierana jest Twoja dotychczasowa autoprezentacja i czy skuteczne są techniki autoprezentacji, które stosujesz.

Sztuka autoprezentacji

Autoprezentacja ma ogromne znaczenie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Poprzez profesjonalną autoprezentację i stosowanie zasad skutecznej autoprezentacji możesz zdobyć nowych klientów, zainteresować pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wzbudzić zainteresowanie swoją firmą, czy zbudować trwałe relacje z innymi ludźmi. Dobrze przeprowadzona autoprezentacja może otworzyć przed Tobą wiele drzwi i sprawić, że spełnisz swoje marzenia.

Wysokie umiejętności autoprezentacji pozwolą zbudować pozytywny wizerunek i zdobywać zaufanie innych. Dzięki odpowiednim zasadom autoprezentacji, technikom i świadomości siebie możesz skutecznie prezentować swoje talenty i umiejętności. Nie zapominaj o tym, że autoprezentacja to klucz do sukcesu, który pozwoli Ci osiągnąć swoje cele. Zadbaj o nią i ciesz się korzyściami, jakie przyniesie w Twoim życiu!

Sprawdź więcej naszych porad:

 • tło w wystąpieniach publicznych

  Przygotowując się do wystąpień online, musisz zadbać o wiele elementów. Przygotowujesz prezentację, dobierasz odpowiedni strój, sprawdzasz, do kogo będziesz mówić, co chcesz przekazać swoim [...]

  Czytaj
 • autoprezentacja - co to jest

  Sztuka autoprezentacji jako klucz do skutecznych wystąpień publicznych, narzędzie wpływu na otoczenie, oraz droga do sukcesu osobistego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim naprawdę jesteś [...]

  Czytaj
 • storytelling w wystąpieniach publicznych

  Czy zastanawiałeś się, jak byłoby fantastycznie, gdybyś potrafił przenieść swoich słuchaczy w magiczny świat pełen emocji i przygód? Sprawić, że będą słuchać Cię z [...]

  Czytaj